Jak vybrat matraci?

JAK SI VYBRAT MATRACI?

Nabídka matrací je velmi široká. Z množství nabízeného zboží se někdy těžko vybírá a proto jsme pro Vás připravili pomůcku v podobě našeho ,,Průvodce výběrem matrace“. Uvedeme Vás krátce do světa matrací a věříme, že Vám pomůžeme správně se rozhodnout při pořizování nejdůležitější součásti Vašeho spokojeného spánku.

Jak si vybrat matraci?

V několika následujících krocích si zvolíte v průvodci jednu z nabízených možností:

 • Uložení na pevný nebo lamelový rošt. Pevný laťový rošt nebo perforovaná deska je vhodná především pro taštičkové matrace, lamelový rošt je vhodný pro pěnové nebo latexové matrace. Dále si vyberete preferovanou tuhost matrace (měkčí, středně tuhou nebo tuhou). Tuhost matrace záleží na subjektivním pocitu nebo předchozí zkušenosti každého z nás. Jako následující krok zvolte váhovou kategorii resp. zátěž matrace. Převážná část matrací i roštů má nosnost do 120 kg. V posledních krocích pak zvolte polohu ve které nejčastěji spíte a cenové rozpětí, za které chcete matraci pořizovat.
 • Matrace nabízíme v několika provedeních, taštičkové (každá pružina je v samostatné taštičce z netkané textilie), pěnové (viscoelastická pěna, studená pěna, PUR pěna), latexové.
 • Při výběru matrace dbejte na tuhost matrace, která by měla být zvolena na základě tělesné hmotnosti osoby, pro kterou je matrace určena a na předchozí zkušenosti. Lehký člověk si může vzít měkčí matraci, která dostatečně kopíruje tvar jeho těla, zatímco těžší osoba si vybere a patrně bude preferovat matraci tvrdší. Pokud při ležení na zádech lehce vsunete ruku mezi tělo a matraci v oblasti ledvin, je pro vás matrace moc tvrdá. Pokud je to nemožné, je moc měkká. Správnou volbou pro náš kvalitní odpočinek jsou studené a viscoelastické pěny, které doporučují i odborníci z řad lékařů zabývajících se kvalitou spánku. Matrace by měla být hygienická, pohodlná, prodyšná a zajišťující páteři, kloubům a svalům ideální ortopedickou i anatomickou oporu během noci.
 • V případě, že trpíte chronickým onemocněním zad nebo jiným onemocněním, které omezuje kvalitu vašeho spánku, doporučujeme tzv. antidekubitní matrace. Antidekubitní matrace jsou matrace využívané ve zdravotnictví proti proleženinám. Tyto matrace se používají jako prevence proti tvorbě dekubitů – proleženin - a také při jejich léčení. Antidekubitní matrace jsou brány jako zdravotní prostředky, které slouží k léčení zdravotního postižení nebo ke zmírnění jeho důsledku. V našem e-shopu nabízíme antidekubitní matrace, které získaly nejvyšší certifikaci v rámci EU (Medical Device Class 1). Tyto matrace jsou zároveň ve snížené sazbě DPH.

Pokud je možnost, vždy doporučujeme osobně si matraci vyzkoušet.

Jak vybrat lamelový rošt?

Rošty si u nás můžete vybrat z bohaté škály pevných (laťových nebo lamelových), výklopných, polohovacích (ručně nebo motorově).

 • Co se týká samotného výběru roštu - je velmi důležitě zohledňovat, pro jaký konkrétní typ matrace a lůžka bude rošt sloužit, a to vše i s ohledem na využitelnou funkčnost pevného laťového nebo lamelového roštu (vyklápění do úložného prostoru, polohování pod hlavou a nohami, resp. možnost elektrického polohování při různých zdravotních obtížích).
 • Kvalitní rošt by měl mít minimálně 28 lamel. Vyšší počet lamel zvyšuje i celkový komfort ležení a lépe se tak podklad přizpůsobuje a tvaruje matraci a spolu pak vytvářejí ideální podložku pro kopírování tvaru vašeho těla. Tímto způsobem dochází i k rovnoměrnému rozložení tlaku vašeho těla na tuto podložku a zároveň se samozřejmě zvyšuje i komfort a kvalita vašeho spánku.

Průvodce výběrem matrace

Nyní Vám pomůžeme jednoduše, rychle a přehledně vybrat nejvhodnější matraci.

Svojí matraci uložím na

V případě, že si budete postel teprve pořizovat, doporučujeme Vám variantu s lamelovým roštem.

 1. 1.Uložení
  matrace
 2. 2.Tuhost
  matrace
 3. 3.Nosnost
  matrace
 4. 4.Způsob
  spaní
 5. 5.Cenová
  hladina